Güneş Enerjisinin 6 Kullanım Alanı

Güneş enerjisi panelleri kullanım alanları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip diyebiliriz. Günümüzde tüm yapıların tercih ettiği en yenilikçi teknolojilerden bir tanesidir. Birçok alanda hem elektrik tüketimi açısından tasarruf sağlamak hem de sıcak su temin etmek nedeni ile sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında üretilen elektriğin fazlasının satılması da söz konusudr. Güneş enerjisinin 6 kullanım alanı şunlardır;

  • Apartmanlar
  • Siteler
  • Fabrikalar
  • Kamp Alanları
  • Tarla-Ova
  • Otoparklar


Bunun yanında güneş enerjisi cihazlarda da kullanılmaktadır. Bu sistemin cihazlarda kullanımı şu şekildedir;

Hesap Makineleri: Güneş panelinin en eski zamanlarda kullanım yöntemlerinden biri de hesap makineleri olmaktadır. Birçoğumuzun hemen elinin altında bulunan hesap makinelerinin neredeyse hiç pillerini değiştirmediği bilinen bir gerçektir.

Uzay ve Uydularda Güneş Enerjisi: İnsanlığın uzaya gönderdiği uydu teknolojilerinin elektrik ihtiyacı için de  yararlanılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları içinde yer alan uydu sistemlerinde 1956 senesinden beri kullanılmaktadır.

Acil Telefon Cihazları: Genellikle Amerika başta olmak üzere 1970 senesinden bugüne kadar güneş paneli yol kenarlarındaki acil telefonların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaktadır.

Trafik Lambaları ve İşaretleri: Güneş enerji paneli teknolojileri trafik lambalarında da çok sık kullanılmaktadır. Ayrıca trafik işaret levhalarında da bu sistem sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu teknolojilerde genelde 1 adet akü,1 tane güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ile enerji elde edilebilmektedir.

Cep Telefonu Şarj Etmek: Cep telefonları şarj etmek konusunda hepimizin bildiği gibi akıllı telefonların şarjı çok çabuk tükenmektedir. Bu açıdan bakacak olursak, güneş enerji paneli ile gündüz vakti bir yerden bir yere giderken cep telefonunuzu rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Güneş enerjisi paneli kullanım alanları içinde akıllı telefonlar da kendine yer bulmaktadır.

 

Güneş Enerjisi Paneli Nedir?


Güneş enerjisi sistemlerini konutlarına ya da işyerlerine kurdurmayı düşünenler tarafından güneş enerjisi paneli nedir? Sorusu gelmektedir. Bu paneller yapılarınızın çatısına, dış cephesine ya da düz alanlara kurulan, güneş ışınlarından faydalanarak elektrik üretimi sağlayan sistemlerdir. Güneş ışınlarından elde edilen enerji depolanır. Bu saye de su kaynaklarınızın ısınması da sağlanmaktadır. Yıllık bazda çok yüksek bir tasarruf sağlamaktadır. Artık birçok toplu kullanım alanında güneş enerjisi panelleri kullanılmaktadır.

 

Güneş Enerjisi Paneli Çeşitleri


G
üneş enerjisi paneli çeşitleri bakımından oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her yapıda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Dış cephe sistemler
  • Teras sistemleri
  • Kamp alanı kullanımı
  • Otopark üzeri sistemler


Bunlardan bazılarıdır. Yüksek faturalardan, ekstra ücretlerden ve bakım masraflarından bıkanlar için en doğal çözüm güneş enerjisi panelleri olmaktadır.

 

Güneş Enerjisi Paneli Neden Kullanılır?


Şimdi de güneş enerjisi paneli neden kullanılır? Sorusuna değinelim. Bu teknolojinin kullanılmasının en önemli sebebi büyük tasarruf sağlamasıdır. Güneş enerjisi panelleri tamamen doğal bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden yararlandığı için uzun vade de çok ciddi rakamlarda tasarruf sağlıyor. Bunun yanında güneş enerjisi panelleri çevre dostulur. İçerisinde her hangi bir zararlı madde bulundurmaz. Sınırsız enerji kaynağı olangüneş enerjisi kullanıldığı için tamamen doğaldır. Ek olarak elektrik üretmi sağlayan bu teknoloji ile elde edilen fazla elektriği satmanızda mümkün. Baştan sonra avantajlarla dolu olan bu sistemi son yıllarda trend diyebiliriz.

 

Güneş Enerjisi Panelinin Konutlarda Kullanımı


G
üneş enerjisi panelinin konutlarda kullanımı en sık rastlanan durumlardır. Özellikle son dönemlerde apartmanlar yerini sitelere bıraktı. Artık bir site de binlerce kişi oturabiliyor. Hal böyle olunca elektrik tüketim masrafları da oldukça yüksek bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu yüzden apartman ve site gibi konutlar da elektrik üretimi ve sıcak su sağlamak amacı ile en çok tercih edilen sistemlerden biri güneş enerjisi sistemleridir. Bu saye de dağ gibi kabarık faturalar yerini doğal çözümlere bırakmaktadır. Özellikle ticari işletmeler açısından düşünecek olursak elde edilen elektrik üretiminin fazlası satılabilmektedir. Bu sayede ciddi rakamlarda getiri elde edilebiliyor. Tabi ki bu kurulan sistemin büyüklüğüne ve çeşidine göre değişiklik gösteriyor. Fakat her ne olursa olsun doğal bir enerji kaynağını kullanarak kazanç elde etmek için sizler de güneş enerjisi panellerinden yararlanabilirsiniz. Bu saye de güneş enerjisinin 6 kullanım alanı konusunun yanında diğer detaylara da değinmiş olduk.