Güneş Enerjisi Paneli Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Güneş enerjisi sistemleri son yıllarda oldukça büyük ilgi görmektedir. Sağladığı tasarruf, çevre dostu olması, zararlı madde barındırmaması ve birden çok alanda kullanılabilir olması ile apartman, site, işyeri, fabrika, otopark vb. ortamların ilk tercihi olmaktadır. Güneş enerjisi paneli hakkında en çok sorulan sorular şunlardır;

  • Güneş enerjisi çatıya zarar verir mi?
  • Güneş enerjisi paneli ne kadar sürede kurulur??
  • Üretilen elektriği satabilirmiyim?
  • Ne kadar sürede kurulur?


Gibi sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımız da kafalarınızda her hangi bir soru işareti bırakmamak adına tüm bu sorulara açıklık getireceğiz.

 

Güneş Enerjisi Paneli Çatıya Zarar Verir Mi?


Yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynakları denilince ilk akla gelen güneş enerjisi panelleri oluyor. Peki güneş enerjisi paneli çatıya zarar verir mi? Diye soracak olursanız; ülkemiz güneş enerjisi açısından oldukça şanslı bir ülke. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 741 saat olarak belirtiliyor. Bu sistemler çatınıza kurulmadan önce gerekli analizler yapılmaktadır. Uygunluk kontrolü sağlandıktan sonra çevre dostu ve zararlı bir madde barındırmayan bu teknolojiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tüketiciler bu potansiyelin farkına vararak güneş enerjisi sistemlerini değerlendirmek istiyorlar. Bu sistemlere olan talep sayısı da her geçen gün artmaktadır. Güneş enerjisi panelleri sadece sanayi bölgelerinde ya da tarım alanlarında değil, evlerin çatılarında veya uygun olan dış cephelerinde de rahatlıkla enerji üretimi yapılmasını sağlıyor.


Güneş Enerjisi Paneli 
Ömrü Ne kadar?


Güneş enerjisi panellerinden yararlanmak isteyen kişiler tarafından genellikle güneş enerjisi paneli ömrü ne kadar? Sorusu gelebiliyor. Bu panellerin ortalama ömrü 20 seneden fazladır Genel olarak ise 25 yıllık panel garantisi sunulur. Diğer ekipmanlar için ise 10 senelik bir hizmet ömrü biçilmiştir. Bu teknoloji son zamanlarda en sık tercih edilen sistemlerden biridir. Saymakla bitmeyen avantajı ile birçok yapının ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Uzun ömürlü ve tasarruflu bir teknoloji istiyorsanız güneş enerjisi panelleri en doğru seçim olacaktır.


Güneş Enerjisi Paneli ile 
Üretilen Elektriği
Satabilir Miyim?


Güneş enerji sistemi hemen hemen bütün yapılara inşa edilebilir. Yapının sene boyunca güneş ışınlarını aldığı açı dikkate alınarak paneller yerleştirildiğinde bu sistemden elde edilen verimlilik de oldukça fazla artış gösterir. Güneş enerjisinden elde edilen elektrik ile ülkelerin enerji temin etmede dışa bağımlılığı ciddi anlamda azalır ve cari bütçesi dengelenir. Güneş enerjisi apartman gibi alanlarda kullanım için de elverişlidir. Peki güneş enerjisi paneli ile üretilen elektriği satabilir miyim? Diye soracak olursanız; sanayileşmiş büyük işletmelerin ürettiği elektriği kullanıp fazlasını da satmak sureti ile gelir elde edebileceği bir yatırım koludur. Düşük maliyetli bakım ücretleri, tamamen doğal kaynakların kullanılması, temizlik giderleri ve sabit maliyetinin de oldukça düşük olması güneş enerji panellerinin teşvik edici yönleri arasında yer alıyor. Güneş enerjisi panellerine yapılan yatırımın geri dönüş süresi kurulan sistemin çeşidine ve panellere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle şehir şebekesine elektrik üreten ve binaların suyunun ısınmasına yarayan güneş enerji sistemlerinin amortisman süresi çok daha kısadır.


Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Temizlenir?


Güneş 
enerjisi paneli nasıl temizlenir? Sorusu zaman zaman gelmektedir. Güneş enerjisi üreten panellerin temizliği ve bakımı verimliliğin devamı açısından büyük önem taşır. Panel temizliği yapılırken saf su ve bazı alkollü temizleyicilerden faydalanılmaktadır. Özellikle kış mevsimde soğuk havalarında etkisiyle güneş panellerinin üzerinde donma oluşmasının engellenmesi için genellikle alkol bazlı temizleyiciler tercih edilir. Bu tür temizlik maddeleri güneş paneli üzerinde su lekesi bırakarak güneş ışınlarına engel olsa da donmayı engellemesi bakımından sıklıkla kullanılmaktadır. Mevsim koşullarından bağımsız bir şekilde genellikle saf suyla panellerin temizliğini yapmak en yaygın temizlik malzemesi olarak öne çıkmaktadır. Panellerin temizliğinde öncelikle deiyonize saf suyun kullanılması gereklidir. Bu tür su ise çözünmüş maddelerden bütünüyle arındırılmış haldedir. Alkollü temizlik maddelerinin zıttı bir şekilde deiyonize saf su paneller üzerinde leke bırakmamaktadır. Böylece temizliğin sonrasında güneş ışınlarının panele ulaşıp emilmesi işleminde bir engel oluşmaz. Bu şekilde temizlik işlemi yapmak ek olarak güvenliğe de katı sağlar. Deiyonize edilmiş saf su iletken olmaması nedeni ile panel temizliği yapıldığı esnada yüksek gerilimin riskleri de engellenmiş olur. Bu şekilde korozyon tehlikesi ortadan kalkacaktır.