Güneş Enerjisi Paneli Çeşitleri

Güneş Enerjisi Paneli Çeşitleri

Güneş Enerjisi Paneli Çeşitleri

Güneş enerjisi paneli çeşitleri, 1839 senesinden bugüne kadar çok fazla ilerleme kaydetti. Gerek verimlilik, gerekse de ucuz güneş paneli fiyatları bakımından en sık tercih edilen teknolojilerden biri oldu. Eğer güneş panellerinin tarihçesine kronolojik olarak bir göz gezdirmek isterseniz aşağıdaki detaylara bakabilirsiniz. Güneş paneli çeşitleri başlıca şunlardır ;

Monokristal Güneş Paneli: Güneş enerji paneli çeşitleri arasında en çok verime sahip güneş paneli monokristal olmaktadır. Bu güneş paneli çeşidi küçük alanda büyük enerji üretimi sağlar.

Polikristal Güneş Paneli: Polikristal güneş paneli sistemi, piyasa da en çok tercih edilen sistemlerden biridir diyebiliriz. Gerek verimi, gerekse de birim ücreti açısından oldukça dengelidir ve fiyatı en uygun güneş panelidir. Birçok güneş enerji santrali, polikristal güneş sistemleri ile yapılmaktadır.

İnce Film Güneş Paneli: Bu ince film güneş panelleri sistemi, çok fazla yer kaplamaktadır. Ancak bu kadar fazla alan kaplamasına rağmen, alan-verim ilişkisi bakımından diğerlerine kıyasla daha az tercih edilmektedir.

Esnek Güneş Paneli: Esnek güneş paneli sistemi, çok fazla kullanım imkanına sahip bir solar enerji paneldir. Bu güneş panelleri gerçekten çok fazla esnektir. Esnek güneş panelleri de kırılmaz ve çok dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 
Güneş Enerjisi Paneli Nedir?

Güneş enerjisi paneli nedir? Sorusuna açıklık getirecek olursak; yeryüzüne düşen güneş ışınlarının enerji miktarı, günümüzde kullanılan dünya enerji miktarının tam 10 bin katı olarak bilinmektedir. Bu nedenle insanoğlu enerji ihtiyacını karşılamak için dünyadan geçen gelen güneş ışınlarının sadece 0,01’lik kısmını verimli kullanması yeterli olmaktadır. Güneş panelleri de, dünyaya gelen bu güneş ışınlarını elektriğe dönüştürürler. Güneş panellerinin üstüne gelen gelen güneş ışığını emme işlemine yarayan solar hücrelerden oluşmaktadır. Bir güneş panelinin verimliliği, kullanıldığı hücrenin güneş ışığını elektriğe çevirme oranı ile belirlenir.Günümüzde güneş paneli sistemleri iki farklı hücre tipine göre sınıflandırılmaktadır. Bunlardan ilki polikristal solar hücre yapılı güneş panelleridir. Diğeri ise monokristal solar hücre yapılı güneş sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en yaygın şekilde polikristal hücreli güneş panelleri üretilmektedir.
 
Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Çalışır?

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve güneş enerjisi teknolojisi için oldukça önemli olan güneş enerjisi paneli nasıl çalışır? Sorusuna açıklık getireceğiz. Bu sistem silikon hücreleri ile üzerine düşen güneş ışınlarının direkt olarak elektrik enerjisine dönüştürür. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en verimlisi olan Güneş’in verdiği ısı ve ışık kaynağını elektrik enerjisine dönüştürerek tüm ihtiyaç alanlarında ve yaşam alanlarında kullanılabilir hale getiren güneş panelleri, diğer enerji kaynaklarına nazaran çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu panellerin üzerinde yer alan güneş hücrelerine, güneş ışınları sayesinde doğru akım gelmeye başlar. Bulunduğu alana veya kullanıldığı iklime göre elde edilen enerji miktarının ölçümleri yapılması sureti ile seri ya da paralel bir sistem kurularak ev ya da iş yerlerine rahatlıkla bağlanabilir. Elde edilen güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren bu sistem ile tüm elektrikli aletleri ve her türlü ektrikli cihazı kolayca çalıştırabilirsiniz. Güneş enerjisi santrallerinde, güneşten elde edilen enerji elektrik üretimi için olmazsa olmaz bileşenler arasında bulunmaktadır.
 
Ticari Çatılar İçin Güneş Enerjisi Panelleri

Endüstriyel tesislerinizde bulunan çatının sizin için en büyük tasarruf aracı olabileceğini söylesek ne düşünürdünüz? Yeni nesil çatı tipi güneş panelleri ile en büyük maliyet kaleminizi düşürmek artık çok basit. Sizler de ticari çatılar için güneş enerjisi panelleri ile ihtiyacınız olan elektriği kendiniz üretecek ve elektrik giderlerinizi minimuma düşürerek kârlılığınızı arttıracaksınız. Güneş paneli sistemini çatı yalıtımı teknolojisiyle buluşturan güneş panelleri, çatılarınıza herhangi bir zarar vermeden güneş enerjisi paneli kurulmasını sağlarken aynı zamanda yalıtım özelliği de sunmaktadır. Kurulum ile çatıdaki membran örtüsü de yenilenmiş olmaktadır ve çatı sızdırmazlığı sağlamlaştırılmaktadır. Ticari işletmeleriniz için bu tasarruflu ve bol avantajlı sistemi hemen denemeye başlayabilirsiniz. Bu saye de güneş enerjisi paneli çeşitleri konusunun yanında ticari işletmelere de değinmiş olduk.
 

 

GÜNEŞ ENERJİSİ İÇİN, BİZİMLE HER ZAMAN TEMASA GEÇİN